26
Mar
2020
0

Jak działa przedawnienie pożyczki?

Chociaż większość pożyczkobiorców zaciąga pożyczki z myślą o terminowej spłacie, nie każdemu się to udaje. Czasem wystarczy poważne nieprzewidziane zdarzenie losowe, które utrudnia uregulowanie należności w wyznaczonym terminie. Mimo że wiele osób stara się jak najszybciej spłacić pożyczkę, niektórzy czekają na jej przedawnienie. Sprawdź, na czym to polega.

Nieterminowe spłacanie pożyczek nie jest niczym wyjątkowym – takie sytuacje się zdarzają. Warto jednak mieć świadomość, że firma pozabankowa ma prawo do prowadzenia czynności pozwalających na wyegzekwowanie należnych jej środków. Warunek jest tylko jeden – musi „zmieścić się” w ramach czasowych.

Przedawnienie pożyczki, czyli co?

Mianem przedawnienia pożyczki określa się sytuację, w której pożyczkodawca nie może ubiegać się o uregulowanie zadłużenia. Warto pamiętać, że nie każda pożyczka od razu może stać się przedawniona. Musi minąć określony przedział czasowy, po upływie którego zadłużenie pożyczkobiorcy z tytułu zaciągniętej pożyczki ulega „wyzerowaniu”.

Jak wynika z przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym, przedawnienie względem firmy pozabankowej następuje po upływie 3 lat od zaciągnięcia zobowiązania. Znacznie dłuższy jest natomiast okres przedawnienia pożyczki udzielanej przez osoby fizyczne – tutaj w grę wchodzi okres 10-letni.

Więcej o przepisach związanych z przedawnieniem pożyczki można dowiedzieć się z artykułu dostępnego na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/kiedy-pozyczka-ulega-przedawnieniu/.

Przedawnienie pożyczki – i co dalej?

Przedawnienie zaciągniętej pożyczki wcale nie oznacza, że pożyczkobiorca będzie miał „czystą kartę”. Chociaż faktycznie nie będzie musiał zwracać żadnych środków, zaistniały fakt ma swoje konsekwencje. Trzeba pamiętać, że taka osoba z pewnością będzie figurowała na liście dłużników – wpisy do bazy BIK czy KRD odbiją się negatywnie na historii kredytowej / pożyczkowej. Konsekwencją tego może być odmowa finansowania w przypadku ubiegania się o kolejne zobowiązanie po kilku latach.

Jak spłacić pożyczkę w przypadku trudności finansowych?

Niespodziewane problemy finansowe mogą zdarzyć się każdemu. Jednak nie jest to powód, aby w ogóle zaniechać spłacania zobowiązania. Warto bowiem mieć świadomość, że firmy pozabankowe proponują wiele rozwiązań pozwalających na uregulowanie należności.

  • Wydłużenie terminu spłaty

Jedną z najczęściej spotykanych opcji – szczególnie w przypadku chwilówek – jest wydłużenie terminu spłaty. Ponosząc niewielki dodatkowy koszt, można opóźnić termin spłaty zobowiązania nawet o kilkanaście dni. Czasami właśnie tyle wystarczy, aby móc zebrać odpowiednią kwotę.

  • Pożyczka refinansowa

Alternatywą jest zaciągnięcie pożyczki refinansowej, która polega na uregulowaniu poprzedniego zobowiązania i spłatę kolejnego, ale np. na innych warunkach. Tym samym wydłuża się termin spłaty pożyczki, co również pozwala na zgromadzenie niezbędnych środków.

  • Negocjowanie indywidualnych warunków spłaty

Firmie pozabankowej zależy na odzyskaniu środków, dlatego bardzo często pojawia się opcja negocjowania indywidualnych warunków spłaty. Być może uda się zobowiązanie rozłożyć na raty lub wydłużyć termin płatności.

Unikanie kontaktu z pożyczkodawcą w momencie problemów ze spłatą zobowiązania jest najgorszym rozwiązaniem. Będzie to skutkować narastaniem długu, co wpędzi w jeszcze większe kłopoty. Warto więc dążyć do porozumienia – na pewno uda się wypracować kompromis.

Skomentuj